A kaputelefonok virágkorát éljük már itthon Magyarországon is. Ez a remek eszköz segítségével leegyszerűsíthetjük életünket, otthonunkat pedig még biztonságosabbá tehetjük. Egy gombnyomás segítségével, vagy akár okos telefonunkon hallhatjuk, láthatjuk ki van a házunk előtt. Beszélhetünk látogatónkkal vagy a kaput is kinyithatjuk neki anélkül, hogy nekünk is ki kellett volna menni lakásunkból, házunkból.
Mindent összevetve nagyon hasznos dolog tud lenni egy kaputelefon életünkben, most nézzük meg azt, hogyan is tudjuk kiválasztani a nekünk legmegfelelőbbet.
1) Költségkeret:
Meg kell fontoljuk, hogy mennyit vagyunk hajlandóak rááldozni az új kaputelefonunkra, mert kaputelefonnál is igaz az a törvényszerűség, hogy minél márkásabb egy termék annál megbízhatóbb és hosszabb élettartamú.
Azt sajnos el kell felejteni, hogy egy nagyobb áruházban található, pár ezer forintos, két oldalú ragasztóval falra ragasztható, elemes készülékkel kiválthatjuk a kaputelefont.
Ha mégis ez mellett döntenénk, akkor készüljünk fel arra, hogy maximum két hétig fog működni, ha egyáltalán működik. Régen édesanyám és nagymamám unszolására én is bevásároltam ilyen szettekből, mire ők is rájöttek, hogy ez felesleges pénzkidobás.
2) Figyelembe kell vegyük az épületünk adottságait:
Először is mérjük le a távolságot a kapunk és beltéri egységünk között, mert fontos, hogy a távolság és a vezeték felhasználási helye (pl.: földben, levegőben, falban fogjuk vezetni) fogja meghatározni, a vezeték milyenségét (pl.: UTP, FTP, földkábel).
Ha már van meglévő vezeték, akkor érdemes kideríteni annak típusát és ér számát, hiszen ez is befolyásolni fogja az új kaputelefonunk típusát. Lehetséges, hogy pont a meglévő vezeték hibásodott meg és ez miatt nem működik rendesen a kaputelefon.
3) Kaputelefon típusok:
Mérjük fel igényünket milyen kaputelefont szeretnénk. Egy vagy több kaput, ajtót szeretnénk-e nyitni. Esetleg olyan helyen lakunk, ahol nem árt, ha vandálbiztos is a kaputelefon. Fontos-e, hogy lehessen némítani, hangerőt szabályozni vagy esetleg dallamot változtatni. Elég-e nekünk az audió kaputelefon vagy inkább látni is szeretnénk ki áll a kapuban. Akarjuk-e ezt még plusz kamerákkal kiegészíteni, amit akár mobiltelefonról is nézhetünk.
Vezetékes kaputelefonok:
-
Előnyök: A távolság nem akadály, akár 150 méterről is tudunk nyitni és kommunikálni. Mindig megbízható, 20-30 évig is kiszolgálhat minket.
-
Hátrányok: Költséges a kiépítése
Vezeték nélküli kaputelefonok:
-
Előnyök: Vannak típusok, amelyek könnyen felszerelhetőek, beüzemelhetőek. Amíg van Wifi, és az elem bírja addig működni fog.
-
Hátrányok: Távolságfüggő, ha sok az áthatolandó vastag betonszerkezet, ott alig vagy egyáltalán nem fog működni. Gondoskodni kell a rendszeres elemcseréről (néhány havonta).
Kaputelefon vezeték típusok:
-
2 vezetékes
-
4 vezetékes
-
4+N vezetékes
Remélem a fentiekkel segítségére tudtam lenni és eredményes vásárlást kívánok.